Responsywność (od ang. response – odpowiedź) to określenie opisujące osobę albo rzecz dostosowującą się do stanu sytuacji, odpowiadającą na bieżący tok wydarzeń, osobę lub rzecz wrażliwą wobec zmian. W informatyce w kontekście stron www słowo to oznacza cechę przypisywaną witrynom, których wygląd (układ graficzny) dostosowywany jest do rozdzielczości ekranu, w której strona jest wyświetlana. Strona responsywna to taka, która wyświetla się w sposób czytelny i bez konieczności przewijania na boki na każdym rodzaju urządzenia wyposażonego w ekran: na komputerze stacjonarnym, na laptopie, tablecie, smartfonie czy też na telewizorze.
Technika projektowania stron internetowych prowadząca do uzyskania przez nie cechy responsywności przyjęła nazwę Responsive Web Design (RWD).
W celu zapewnienia czytelności witryn responsywnych na mniejszych ekranach urządzeń mobilnych, niektóre elementy graficzne widoczne na ekranach większych, mogą być w tej sytuacji nie wyświetlane lub mogą zmienić swoje położenie po to, aby ułatwić użytkownikowi nawigację za pomocą dotyku.
Strona responsywna powinna być:
Ilość użytkowanych przez ludzi urządzeń mobilnych (tabletów, smartfonów) z roku na rok wciąż wzrasta. Responsywność jest więc jednym ze sposobów dostosowania się do obecnych wymagań użytkowników. Zgodnie z tą potrzebą w październiku 2015 w systemie eKontakt wprowadzono szatę graficzną zgodną z RWD. Poniżej prezentujemy ilustrację z poglądowym wyglądem witryn w systemie eKontakt na różnych rozmiarach ekranów.
Zasada „Mobile first” przy tworzeniu stron RWD wprowadza zasadę projektowania „od końca” – począwszy od wersji dla urządzeń mobilnych (o małych rozdzielczościach), których używa się odmiennie niż standardowe komputery PC.
Poleca się w pierwszej kolejności przeprowadzenie weryfikacji wyświetlania zawartości strony www na urządzeniu mobilnym. W razie problemów treść należy odpowiednio poprawić tak, aby prezentowała się poprawnie. Dzięki takiemu podejściu, w większości przypadków ta sama treść będzie dobrze wyświetlana na „zwykłym” monitorze w dużej rozdzielczości.
Odwrócenie tej kolejności polegające na szczegółowym dopracowaniu wyglądu strony najpierw w dużych rozdzielczościach może skutkować uzyskaniem materiału, który będzie prezentowany niewłaściwie na niewielkich ekranach urządzeń mobilnych.
System eKontakt dysponuje wprawdzie elastyczną (responsywną) szatą graficzną, która będzie się „starać” o poprawny wygląd stron zarówno na ekranach urządzeń desktopowych (komputery PC) jak i na ekranach urządzeń mobilnych, nie zwalnia to jednak administratorów i redaktorów od zachowywania podstawowych zasad tworzenia treści, które będą w pełni współdziałały z elastycznością szaty graficznej.
Nie ma więc miejsca sytuacja, w której każdy element uzyska lub odziedziczy automatycznie cechę responsywności. Niekiedy może to wymagać pewnego wysiłku ze strony osób tworzących zawartość witryny internetowej.
Obrazki są elementami, które najczęściej powodują problemy z poprawnym wyświetlaniem strony na urządzeniach mobilnych. Podczas przygotowywania responsywnej szaty graficznej eKontakt zadbaliśmy o to, aby obrazki automatycznie zmieniały swoją wielkość oraz dostosowywały się do rozdzielczości urządzeń mobilnych. Aby mechanizm ten działał poprawnie, pamiętaj o:
Powiązane artykuły pojawiają się tu w oparciu o wybrane etykiety. Kliknij, aby edytować makro i dodać lub zmienić etykiety.